Jak se připravit na příjezd laktační poradkyně?

Myslím, že tohle je otázka, která se mihla v hlavě každé jedné z nás, která si někdy pozvala laktační poradkyni domů. Pokud bych měla odpovědět stručně, budeme to mít vyřešené dost rychle. Možná vás to potěší, ale nemusíte se chystat vůbec NIJAK! 😀

Ale jestli chcete trochu obsáhlejší odpověď, tak prosím – posaďte se a nohy nahoru, ráda to s vámi vše projdu. 🙂

Laktační poradkyně není úklidová policie

Nemusíte uklízet, můžu vám zaručit, že na to ani já ani moje kolegyně nekoukáme, fakt! K miminku (a k dětem obecně) určitá míra chaosu patří. Každopádně ale laktační opravdu nekouká, jestli máte vysáto nebo poskládané prádlo.

A ze zkušenosti můžu říct, že stejně nejste objektivní. Za těch pár set poradenství mi hodně žen nepořádek slibovalo, ale nikdy jsem ho neviděla. Každopádně i pokud byste byla první, kdo ho doma má, tak mě to fakt vadit nebude. Kvůli tomu k vám přece nejedu. 🙂

Váš doprovod je vítaný

Pokud máte doma partnera a je ochotný se našeho setkání zúčastnit, je určitě vítaný. Kojení je totiž záležitost celé rodiny. Já osobně partnery u poradenství ráda vidím, protože někdy těch informací zazní hodně a dvoje uši snáz zachytí maximum.

To stejné platí pro maminku, tchýni, babičku, kamarádku… nebo jakoukoliv další oporu, která vám aktuálně doma pomáhá a její přítomnost vám bude vyhovovat.

Sepište si otázky

Tak tenhle krok fakt doporučuju nepodcenit. Sepište si, co všechno chcete probrat. Klidně úplně každou „blbost“. Věřte, že nic jako špatná otázka neexistuje. Spoustu věcí pravděpodobně projdeme už během konzultace, ale mám vždy radost, když žena na jejím konci mrkne do papíru a vyzobne těch pár posledních věcí, co chtěla probrat.

Když se nějaké otázky vynoří po zavření dveří (což je taky časté), určitě není problém si pak ještě napsat. Některé věci se ale lépe probírají rovnou na místě, tak proč to nevyužít?

Co ještě nezapomenout?

Určitě nachystejte všechny pomůcky, které ke kojení nebo krmení aktuálně používáte. Je také fajn, pokud je po ruce zdravotní průkaz (tzv. očkovák), do kterého můžete nahlídnout v okamžiku, když bychom řešily hmotnostní přírůstky.

A pokud máte zájem o to, abychom společně vaše miminko navázaly do šátku nebo zkontrolovaly nastavení nosítka, určitě mějte připravené právě i nosící pomůcky.

Nejsem návštěva, nechystejte mi pohoštění

Laktační poradkyně je někdo, u koho si objednáváte služby. A laktační pečuje o vás a vaši situaci, ne vy o laktační. Samozřejmě, že sklenička vody se hodí a občas i to kafe potěší, ale fakt to nepřehánějte. Nejedu se k vám najíst.

Kojení kvůli naší schůzce nijak nečasujte ani neoddalujte

Není nic horšího, než přetažené miminko, které pak vůbec nespolupracuje a vyčerpáním odpadne. Váš režim proto ideálně nijak neměňte. Pokud miminko potřebuje nakojit ještě před mým příjezdem, je nejlepší mu to dopřát.

A jak to bude s placením?

Žijeme už v téměř bezhotovostní době, takže určitě nepočítám, že se srovnáme na místě. Fakturu vám pošlu až po poradenství a pokud se nedomluvíme jinak, budete tam mít dvoutýdenní splatnost.

Jo a věděly jste, že většina zdravotních pojišťoven na laktační poradenství přispívá? Ověřte si u té svojí, jaké má podmínky. K proplacení obvykle stačí právě výše zmíněná faktura a potvrzení o platbě z vašeho účtu.

Tak co — kdy se uvidíme? 🙂 Těším se na vás.